Memory for motherboard-memory ASRock Rack E3C256D4U-2L2T
The RAM memory expands the memory capacity of ASRock Rack E3C256D4U-2L2T by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to ASRock Rack E3C256D4U-2L2T.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack E3C2 series |
| Device name | Rack E3C256D4U-2L2T |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP501292 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488652196 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock Rack E3C256D4U-2L2T |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock Rack E3C256D4U-2L2T
Login