Computer memory Asus MAXIMUS VIII IMPACT
The memory increases the RAM memory of Asus MAXIMUS VIII IMPACT by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus Maximus VIII |
| Device series | Maximus VIII Impact series |
| Device name | MAXIMUS VIII IMPACT |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP304866 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369676169 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus MAXIMUS VIII IMPACT |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus MAXIMUS VIII IMPACT
Login