Memory for industrial pc Axiomtek NA580-R8GI-C236
The RAM memory expands the memory capacity of Axiomtek NA580-R8GI-C236 by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Axiomtek Rackmount Network Appliances industrial pc.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Axiomtek |
|---|---|
| Device type | Industrial pc |
| Device family | Axiomtek Rackmount Network Appliances |
| Device series | Rackmount Network Appliances NA500 series |
| Device name | NA580-R8GI-C236 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP420032 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578830410 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Axiomtek NA580-R8GI-C236 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Axiomtek NA580-R8GI-C236
Login