Memory for industrial pc Axiomtek NA860
The memory increases the RAM memory of Axiomtek NA860 by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Axiomtek NA860. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in NA860.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
- Memory slots without a processor may not be used.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Axiomtek |
|---|---|
| Device type | Industrial pc |
| Device family | Axiomtek Rackmount Network Appliances |
| Device series | Rackmount Network Appliances NA800 series |
| Device name | NA860 |
| Maximum memory | 1,5TB / 384GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP366508 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578294618 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Axiomtek NA860 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Axiomtek NA860
Login