Memory for industrial pc Axiomtek NA861
The memory increases the RAM memory of Axiomtek NA861 by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Axiomtek Rackmount Network Appliances industrial pc.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
- Memory slots without a processor may not be used.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Axiomtek |
|---|---|
| Device type | Industrial pc |
| Device family | Axiomtek Rackmount Network Appliances |
| Device series | Rackmount Network Appliances NA800 series |
| Device name | NA861 |
| Maximum memory | 768GB / 192GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 6 |
Order info
| Item number | SP366504 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578294601 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Axiomtek NA861 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Axiomtek NA861
Login