Computer memory Dell Inspiron 17 3793
Expand the memory of your Dell Inspiron 17 3793 by 32GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Inspiron laptop |
| Device series | Inspiron laptop 17 series |
| Device name | Inspiron 17 3793 |
| Manufacturer Reference No. | AB120716, SNPP6FH5C/32G |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP329943 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369929647 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Inspiron 17 3793 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Inspiron 17 3793
Login
1 review
27 August 2025 14:14
Von 16GB auf 64GB
Ich habe zwei Module in meinen Dell Inspiron 17 3793 eingesetzt. Jetzt habe ich 64GB statt vorher 16GB.
Der Einbau war einfach, der Laptop hat den Speicher sofort erkannt. Der erste Start dauerte signifikant länger als üblich, anscheinend wurde intensiver konfiguriert. Nur Geduld, danach läuft alles glatt.
Die Lieferung war ebenfalls zügig, eine offene Frage zur Zustellung wurde sogar am Samstag geklärt.