server RAM DellPowerEdge R430
The memory increases the RAM of your Dell PowerEdge R430 server by 32GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2133MHz PC4-17000R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- Memory slots without a processor may not be used.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
memory for Intel Xeon CPUs:
| CPU / System | RDIMM | LRDIMM |
|---|---|---|
|
Xeon E5-16xx v3 Xeon E5-26xx v3 Xeon E5-46xx v3 |
8GB RDIMM 16GB RDIMM 32GB RDIMM |
32GB LRDIMM 64GB LRDIMM DDP 128GB LRDIMM DDP 128GB LRDIMM 3DS 256GB LRDIMM 3DS |
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R400 series |
| Device name | PowerEdge R430 |
| Manufacturer Reference No. | SNPTN78YC/32G, A9781929, 370-ADNF, SNPCPC7GC/32G, A8711888, SNP75X1VC/32G, AA799087, AA579531, SNP8WKDYC/32G |
| Maximum memory | 3TB / 384GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP341730 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578045715 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R430 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R430
Login