Memory for server Fujitsu Primergy RX1330 M4
32GB RAM Upgrade for server Fujitsu Primergy RX1330 M4. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Fujitsu Primergy RX1330 M4. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Primergy RX1330 M4.Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports. Das System hat 4 memory slots with 2 memoryn pro memorykanal
The computer memory capacity in both memory channels must be identical.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Fujitsu Primergy |
| Device series | Primergy RX1300 series |
| Device name | Primergy RX1330 M4 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP381810 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578448226 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu Primergy RX1330 M4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu Primergy RX1330 M4
Login