Computer memory Gigabyte AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1)
Expand the memory of your Gigabyte AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS ELITE AX |
| Device series | AORUS ELITE AX X570S series |
| Device name | AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP492872 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488567391 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS ELITE AX X570S (rev. 1.1)
Login