Memory for motherboard-memory Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0)
Expand the memory of your Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0).Intel® Core 48-Lane-Prozessoren der X-series:
8 x DDR4 DIMM-Sockel for until zu 256 GB (32 GB Single DIMM capacity) Systemspeicher
Intel® Core X-series 44-Lane-/28-Lane-Prozessoren:
8 x DDR4 DIMM-Sockel for until zu 128 GB (16 GB Single DIMM capacity) Systemspeicher
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE |
| Device series | AORUS XTREME WATERFORCE X299 series |
| Device name | AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP332124 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369951532 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE X299X (rev. 1.0)
Login