Memory for motherboard-memory Gigabyte B550M DS3H AC R2
The memory increases the RAM memory of Gigabyte B550M DS3H AC R2 by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Gigabyte B550M DS3H AC R2. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in B550M DS3H AC R2.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte mainboard B... |
| Device series | mainboard B... B550M series |
| Device name | B550M DS3H AC R2 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP580452 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169521890 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte B550M DS3H AC R2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte B550M DS3H AC R2
Login