Memory for laptop HP Pavilion 15-cs0003
32GB memory for HP Pavilion 15-cs0003. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for HP Pavilion 15-cs0003. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pavilion 15-cs0003.Computer memory configuration - HP Pavilion 15-cs0003
Die memory können in beliebiger Kombination eingesetzt werden.
Ab Werk sind 4GB, 6GB or 8GB verbaut.
Es sind folgende memorybestückungen möglich:
| capacity | Ram#1 | Ram#2 |
| 4GB | 4GB | empty |
| 8GB | 4GB | 4GB |
| 12GB | 8GB | 4GB |
| 16GB | 8GB | 8GB |
| 20GB | 16GB | 4GB |
| 24GB | 16GB | 8GB |
| 32GB | 16GB | 16GB |
Das HP 15-cs0003 kann with until zu 32GB RAM (2 x 8GB) bestückt werden.
| Modell | Ram ab Werk |
|---|---|
| Pavilion 15-cs0003nf | 1 x 4GB |
| Pavilion 15-cs0003ng | 2 x 4GB |
| Pavilion 15-cs0003nh | 2 x 4GB |
| Pavilion 15-cs0003nk | 1 x 4GB |
| Pavilion 15-cs0003nv | 2 x 4GB |
| Pavilion 15-cs0003nx | 4GB + 2GB |
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop 15-cs0000 series |
| Device name | Pavilion 15-cs0003 |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP315932 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369780460 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion 15-cs0003 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion 15-cs0003
Login