Memory for desktop HP Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen)
Expand the memory of your HP Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for HP Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen).Important notice regarding RAM selection - HP Pro 290 G9 (Tower)
The HP Pro 290 G9 is shipped with DDR4 or DDR5 memory depending on the installed processor and motherboard. The modules offered on this page are DDR4 RAM only.
Please make sure to check which CPU is installed in your system before purchasing. Only this allows you to clearly determine whether your system requires DDR4 or DDR5.
You can find the CPU for example in the BIOS, in the Windows Device Manager, or under "System Information".
| RAM Technology | 12th Gen / Pentium / Celeron | 13th Gen | 14th Gen | 14th Gen PCI |
| DDR4-3200 | Celeron G6900
Pentium Gold G7400 i3-12100 i5-12400 i5-12500 i7-12700 |
i3-13100
i5-13400 i5-13500 i7-13700 |
i3-14100 i7-14700 |
|
| DDR5
(not compatible) |
i5-14400
i5-14500 i5-14600 |
Important: Systems using DDR5 memory are not compatible with the DDR4 modules offered on this page. If you are unsure, please contact our memory support team before purchasing.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Pro |
| Device series | Pro 290 series |
| Device name | Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen) |
| Memory ex works | 4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP445639 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488088155 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pro 290 G9 (Tower) / (12th, 13th, 14th Non-PCI Gen)
Login