Computer memory HP Z2 G3 Mini
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z2 G3 Mini by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Special features when upgrading the main memory HP Z2 Mini G3
Computer memory with ECC may be used if ALL existing memories are equipped with ECC and the deployed CPU supports the ECC function.
Xeon CPUs, Intel Core i3 and Pentium CPUs unterstüzten die ECC Funktion, Core i5 and Core i7 CPUs unterstützen none ECC Funktion des Computer memorys.
Main memories with ECC offer higher security through error detection and error correction
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z2 series |
| Device name | Z2 G3 Mini |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP316848 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369755949 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z2 G3 Mini |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z2 G3 Mini
Login