Computer memory HP ZBook Firefly 14 G7 (without Nvidia graphics card)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of HP ZBook Firefly 14 G7 (without Nvidia graphics card) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for HP ZBook Firefly 14 G7 (without Nvidia graphics card). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ZBook Firefly 14 G7 (without Nvidia graphics card).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP ZBook Firefly |
| Device series | ZBook Firefly 14 series |
| Device name | ZBook Firefly 14 G7 (ohne Nvidia Grafikkarte) |
| Memory ex works | 16GB (1x16GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | (1J3P9EA)
Attention!
Only units without a built-in Nvidia graphics card have 2 memory slots. If a separate graphics card is installed in the device, all memory modules are soldered. An extension is then no longer possible. |
Order info
| Item number | SP360074 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578225735 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ZBook Firefly 14 G7 (ohne Nvidia Grafikkarte) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ZBook Firefly 14 G7 (without Nvidia graphics card)
Login