Memory for desktop Lenovo Ideacentre 620S-03IKL (90HC)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Ideacentre 620S-03IKL (90HC) by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo Ideacentre 620S-03IKL (90HC).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre 620 series |
| Device name | Ideacentre 620S-03IKL (90HC) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90HC0001GE, 90HC0009IX, 90HC000DRS, 90HC000ERS, 90HC000FRS, 90HC000GRK, 90HC000HRK, 90HC000JGE, 90HC000KGE, 90HC000LGE, 90HC000MGE, 90HC000RMH, 90HC000SES, 90HC000TGE, 90HC000UES, 90HC000VES, 90HC000WAX, 90HC000XAL, 90HC000YAL, 90HC0010UK, 90HC0011UK, 90HC0012UK, 90HC0013UK, 90HC0016IX, 90HC0017IX, 90HC0018IX, 90HC0019EQ, 90HC001AEQ, 90HC001BTX, 90HC001CTX, 90HC001DMH, 90HC001EUK, 90HC001FGE, 90HC001MMW, 90HC001NMW, 90HC001PMW, 90HC001QSP, 90HC001RSP, 90HC001UGE, 90HC001VGE, 90HC001WRI, 90HC001XRI, 90HC001YMW, 90HC0020MH, 90HC0023SP, 90HC0024RM, 90HC0027MW, 90HC0028SP, 90HC0029SP, 90HC002ASP, 90HC002BGE, 90HC002CGE, 90HC002DGE, 90HC002EGE, 90HC002GSP, 90HC002HMH, 90HC002JGE, 90HC002KGE, 90HC002LGE, 90HC002MGE, 90HC002NRS, 90HC002PRS, 90HC002QRS, 90HC002RPG, 90HC002SPG, 90HC002TMH, 90HC002UMW, 90HC002VMW, 90HC002WMW, 90HC002XUK, 90HC002YUK, 90HC0031UK, 90HC0032UK, 90HC0033UK, 90HC0034UK, 90HC0035UK, 90HC0036UK, 90HC0039MW, 90HC003AUK, 90HC003BMW, 90HC003CRK, 90HC003DSP, 90HC003FRS, 90HC003GRS, 90HC003HRS, 90HC003JRS, 90HC003KRS, 90HC003LSP, etc. |
Order info
| Item number | SP293889 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369355361 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre 620S-03IKL (90HC) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre 620S-03IKL (90HC)
Login