Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (AMD 3020e)
The memory increases the RAM memory of Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (AMD 3020e) by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (AMD 3020e) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82KR0000BM, 82KR0004BM, 82KR0005BM, 82KR0009BM, 82KR000HHV, 82KR000QSC, 82KR000SSC, 82KR001EGM, 82KR002PCK, 82KR002RCK, 82KR002SSC, 82KR002TSC, 82KR002VSC, 82KR002WSC, 82KR003EIX, 82KR003GIX, 82KR003KSC, 82KR003LSC, 82KR003MSC, 82KR003NSC, 82KR004ARM, 82KR004UGM, 82KR009JGM, etc.
|
Order info
| Item number | SP432513 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578954437 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (AMD 3020e) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (AMD 3020e)
Login