Computer memory Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (Ryzen) (Athlon)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (Ryzen) (Athlon) by 32GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (Ryzen) (Athlon) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993 |
| Memory ex works | 4GB / 8GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82KR0001BM, 82KR0002BM, 82KR0003BM, 82KR0006BM, 82KR0007BM, 82KR0008BM, 82KR000ABM, 82KR000BBM, 82KR000CBM, 82KR000DBM, 82KR000EBM, 82KR000FBM, 82KR000GBM, 82KR000JHV, 82KR000KHV, 82KR000LHV, 82KR000MHV, 82KR000NHV, 82KR000PHV, 82KR000RRM, 82KR000TBM, 82KR000UBM, 82KR000VBM, 82KR000WBM, 82KR000XBM, 82KR000YBM, 82KR0010BM, 82KR0011BM, 82KR0012BM, 82KR0013BM, 82KR0014BM, 82KR0015BM, 82KR0016BM, 82KR0017BM, 82KR0018BM, 82KR0019BM, 82KR001ABM, 82KR001BBM, 82KR001CBM, 82KR001DGM, 82KR001XBM, 82KR001YBM, 82KR002MMB, 82KR002NMB, 82KR002QCK, 82KR002USC, 82KR002XSC, 82KR002YSC, 82KR0030SC, 82KR0031SC, 82KR009LIX, 82KR009MIX, 82KR009NRM, 82KR009PMH, 82KR009QMH, 82KR009RMB, 82KR009SMB, 82KR00A3MH, 82KR00A4MB, 82KR00A5FR, 82KR00A8FR, 82KR00A9FR, 82KR00AJMZ, 82KR00AKMZ, 82KR00AVPG, 82KR00AWIX, 82KR00AXRM, 82KR00B1PG, 82KR00B3IX, 82KR00B4IX, 82KR00B6IX, 82KR00B8PG, 82KR00B9IX, 82KR00BAIX, 82KR00BGPB, 82KR00BHPB, 82KR00BJPB, 82KR00BKPB, 82KR00BMIX, 82KR00BNIX, 82KR00BTHV, 82KR00BUHV, 82KR00BWTX, 82KR00BXIX, 82KR00BYFR, 82KR00C0FR, 82KR00C7TX, 82KR00C8TX, 82KR00C9TX, 82KR00CAFR, 82KR00CBFR, 82KR00CCFR, 82KR00CDFR, 82KR00CETX, 82KR00CFTX, 82KR00CGTX, 82KR00CHTX, 82KR00CJTX, 82KR00CKTX, 82KR00CLTX, etc.
|
Order info
| Item number | SP392606 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578556839 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (Ryzen) (Athlon) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 15ADA6 (82KR) (Ryzen) (Athlon)
Login