Memory for laptop Lenovo IdeaPad S340-14IWL (81N7)
32GB memory for Lenovo IdeaPad S340-14IWL (81N7). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad S340-14IWL (81N7). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad S340-14IWL (81N7).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S340 series |
| Device name | IdeaPad S340-14IWL (81N7) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993, 4X70S69154 |
| Memory ex works | 4GB non removable |
| Maximum memory | 36GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81N70038TX, 81N70039TX, 81N7003ATX, 81N7003EGE, 81N7003FGE, 81N7003SGE, 81N7003TFR, 81N7003UFR, 81N7003VFR, 81N7004WFR, 81N7004YGE, 81N70055GE, 81N70056GE, 81N70057FR, 81N70058IX, 81N70059IX, 81N7005KGE, 81N7005LGE, 81N7005MGE, 81N70063GE, 81N7006TFR, 81N70076FR, 81N70077FR, 81N7007HGE, 81N70087FR, 81N7008CSP, 81N7008DSP, 81N7008ESP, 81N7008HFR, 81N7009CCK, 81N7009DCK, 81N7009ECK, 81N7009FCK, 81N7009GCK, 81N700A1FR, 81N700A2FR, 81N700A3FR, 81N700A4FR, 81N700A5FR, 81N700A6FR, 81N700A7FR, 81N700A8FR, 81N700B2CK, 81N700C7SP, 81N700C8SP, 81N700C9SP, 81N700CASP, 81N700CDGE, 81N700CEGE, etc. |
Order info
| Item number | SP326568 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369896536 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S340-14IWL (81N7) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S340-14IWL (81N7)
Login