Memory for laptop Lenovo Legion T530-28APR (90JY)
The memory increases the RAM memory of Lenovo Legion T530-28APR (90JY) by 32GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion T530 series |
| Device name | Legion T530-28APR (90JY) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90JY0004UK, 90JY000AUK, 90JY000BUK, 90JY000CGE, 90JY000DGE, 90JY000EGE, 90JY000KCQ, 90JY000LCQ, 90JY000MMW, 90JY000NMW, 90JY000PFR, 90JY000VRS, 90JY000WRS, 90JY000XRS, 90JY000YRS, 90JY0010PB, 90JY0011PB, 90JY0012FR, 90JY0013FR, 90JY0014MW, 90JY0015TX, 90JY0017SP, 90JY0018SP, etc. |
Order info
| Item number | SP307283 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369706415 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion T530-28APR (90JY) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion T530-28APR (90JY)
Login