Memory for laptop Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 (81T3)
Expand the memory of your Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 (81T3) by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 (81T3).Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y540 series |
| Device name | Legion Y540-17IRH-PG0 (81T3) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993, 4X70S69154 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81T30000MX, 81T30001MX, 81T30002US, 81T30004RM, 81T3000BMX, 81T3000CMX, 81T3000DMX, 81T3000EMX, 81T3000FMX, 81T3000GMX, 81T3000HMX, 81T3000JMZ, 81T3000KMH, 81T3000LMH, 81T3000MMH, 81T3000NCK, 81T3000PGE, 81T3000QGE, 81T3000RTX, 81T3000SFR, 81T3000TFR, 81T3000UFR, 81T3000VFR, 81T3000WFR, 81T3000XFR, 81T30028PB, 81T30029PB, 81T3002APB, 81T3002BPB, 81T3002CPB, 81T3002DPB, 81T3002EPB, 81T3002FPB, 81T3002HRK, 81T3002JRU, 81T3002KRU, 81T3002LRK, 81T3002MRK, 81T3002NRK, 81T3002PRK, 81T3002QRK, 81T3002RRM, 81T3002SGM, 81T3002TGM, 81T3002UGM, 81T3002VPB, 81T3002WPB, 81T3002XPB, 81T3002YPB, 81T30030PB, etc.
|
Order info
| Item number | SP320331 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369834712 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 (81T3) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 (81T3)
Login