Memory for laptop Lenovo Legion Y740-15IRHg (81UH)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Legion Y740-15IRHg (81UH) by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y740 series |
| Device name | Legion Y740-15IRHg (81UH) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70S69154 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81UH0000US, 81UH0001US, 81UH0002RK, 81UH0003RK, 81UH0004RK, 81UH0005RK, 81UH0007AX, 81UH0008AX, 81UH0009AX, 81UH000ARU, 81UH000BRU, 81UH000DSP, 81UH000ESP, 81UH000FSP, 81UH000JUK, 81UH000KUK, 81UH000NMX, 81UH000PMX, 81UH000QMX, 81UH000RMX, 81UH000SMX, 81UH000TMX, 81UH000UMX, 81UH000VMX, 81UH000WMX, 81UH002JMX, 81UH002KMX, 81UH002LBM, 81UH002MBM, 81UH002NYA, 81UH002PYA, 81UH002QYA, 81UH002RYA, 81UH002SYA, 81UH002TYA, 81UH002URM, 81UH002VRM, 81UH002WRM, 81UH002XRM, 81UH002YRM, 81UH0030RM, 81UH0033AX, 81UH0034ED, 81UH0039RK, 81UH003ARU, 81UH003BRK, 81UH003CRK, 81UH003DRU, 81UH003ERK, 81UH003FED, etc.
|
Order info
| Item number | SP320337 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369834774 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y740-15IRHg (81UH) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y740-15IRHg (81UH)
Login