Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K4)
32GB memory for Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K4). The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70a Gen 2 (11K4) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993, 4X71D09536 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11K40002UK, 11K40005HX, 11K40006HX, 11K40007HX, 11K40008BL, 11K40008CK, 11K40008CR, 11K40008EE, 11K40008EU, 11K40008FN, 11K40008FR, 11K40008GE, 11K40008HX, 11K40008IL, 11K40008IX, 11K40008MB, 11K40008MD, 11K40008MF, 11K40008MG, 11K40008MH, 11K40008ML, 11K40008MS, 11K40008MT, 11K40008MX, 11K40008MZ, 11K40008NX, 11K40008PB, 11K40008PG, 11K40008RI, 11K40008SP, 11K40008TX, 11K40008UK, 11K40008ZY, etc.
|
Order info
| Item number | SP396436 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578595623 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K4) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K4)
Login