Computer memory Lenovo ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11VL001HBL, 11VL001HCK, 11VL001HCR, 11VL001HEE, 11VL001HEU, 11VL001HFN, 11VL001HFR, 11VL001HGE, 11VL001HHX, 11VL001HIL, 11VL001HIX, 11VL001HMB, 11VL001HMD, 11VL001HMF, 11VL001HMG, 11VL001HMH, 11VL001HML, 11VL001HMN, 11VL001HMS, 11VL001HMX, 11VL001HMZ, 11VL001HNX, 11VL001HPB, 11VL001HPG, 11VL001HRI, 11VL001HSP, 11VL001HTX, 11VL001HUK, 11VL001HZY, 11VL001JBL, 11VL001JCK, 11VL001JCR, 11VL001JEE, 11VL001JEU, 11VL001JFN, 11VL001JFR, 11VL001JGE, 11VL001JHX, 11VL001JIL, 11VL001JIX, 11VL001JMB, 11VL001JMD, 11VL001JMF, 11VL001JMG, 11VL001JMH, 11VL001JML, 11VL001JMN, 11VL001JMS, 11VL001JMX, 11VL001JMZ, 11VL001MIL, 11VL001MIX, 11VL001MMB, 11VL001MMD, 11VL001MMF, 11VL001MMG, 11VL001MMH, 11VL001MML, 11VL001MMN, 11VL001MMS, 11VL001MMX, 11VL001MMZ, 11VL001MNX, 11VL001MPB, 11VL001MPG, 11VL001MRI, 11VL001MSP, 11VL001MTX, 11VL001MUK, 11VL001MZY, 11VL001NBL, 11VL001NCK, 11VL001NCR, 11VL001NEE, 11VL001NEU, 11VL001NFN, 11VL001NFR, 11VL001NGE, 11VL001NHX, 11VL001NIL, 11VL001NIX, 11VL001NMB, 11VL001NMD, 11VL001NMF, 11VL001NMG, 11VL001NMH, 11VL001NML, 11VL001NMN, 11VL001NMS, 11VL001NMX, 11VL001NMZ, 11VL001NNX, 11VL001NPB, 11VL001NPG, 11VL001NRI, 11VL001NSP, 11VL001NTX, 11VL001NUK, 11VL001NZY, 11VL001PBL, etc.
|
Order info
| Item number | SP434983 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578978983 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70a Gen 3 (11VL)
Login