Computer memory Lenovo ThinkCentre M720 Tower (10SQ)
32GB memory for Lenovo ThinkCentre M720 Tower (10SQ). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M720 Tower (10SQ). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M720 Tower (10SQ).Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M720 series |
| Device name | ThinkCentre M720 Tower (10SQ) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 10SQ000F.., 10SQ000G.., 10SQ000H.., 10SQ000J.., 10SQ000K.., 10SQ000L.., 10SQ000M.., 10SQ000N.., 10SQ000P.., 10SQ000Q.., 10SQ000R.., 10SQ000S.., 10SQ000T.., 10SQ000U.., 10SQ000VUS, 10SQ000WUS, 10SQ000XUS, 10SQ0010US, 10SQ0011US, 10SQ0012US, 10SQ0013US, 10SQ0014US, 10SQ0015US, 10SQ0016US, 10SQ0017US, 10SQ0018US, 10SQ0019US, 10SQ001AUS, 10SQ001BUS, 10SQ001DUS, 10SQ001FUS, 10SQ001GUS, 10SQ001HUS, 10SQ001JUS, 10SQ001KUS, 10SQ001LUS, 10SQ001MUS, 10SQ001NUS, 10SQ0029.., 10SQ002A.., 10SQ002B.., 10SQ002C.., 10SQ002D.., 10SQ002E.., 10SQ002F.., 10SQ002G.., 10SQ002H.., 10SQ002J.., 10SQ002K.., 10SQ002L.., 10SQ002M.., 10SQ002N.., 10SQ002S.., 10SQ002U.., 10SQ002V.., 10SQ002X.., 10SQ002Y.., 10SQ0039US, 10SQ003H.., 10SQ003J.., 10SQ003K.., 10SQ003L.., 10SQ003M.., etc. |
Order info
| Item number | SP307312 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369704534 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M720 Tower (10SQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M720 Tower (10SQ)
Login