Computer memory Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT) by 32GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad E16 series |
| Device name | ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT) |
| Memory ex works | 8GB non removable, 8GB / 16GB removable |
| Maximum memory | 40GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 21JT0007BM, 21JT0007CK, 21JT0007CX, 21JT0007CY, 21JT0007EE, 21JT0007FR, 21JT0007GB, 21JT0007GE, 21JT0007GM, 21JT0007HV, 21JT0007IW, 21JT0007IX, 21JT0007MB, 21JT0007MD, 21JT0007MH, 21JT0007ML, 21JT0007MS, 21JT0007MX, 21JT0007MZ, 21JT0007PB, 21JT0007PG, 21JT0007RI, 21JT0007SC, 21JT0007SP, 21JT0007UK, 21JT0008BM, 21JT0008CK, 21JT0008CX, 21JT0008CY, 21JT0008EE, 21JT0008FR, 21JT0008GB, 21JT0008GE, 21JT0008GM, 21JT0008HV, 21JT0008IW, 21JT0008IX, 21JT0008MB, 21JT0008MD, 21JT0008MH, 21JT0008ML, 21JT0008MS, 21JT0008MX, 21JT0008MZ, 21JT0008PB, 21JT0008PG, 21JT0008RI, 21JT0008SC, 21JT0008SP, 21JT0008UK, 21JT000CBM, 21JT000CCK, 21JT000CCX, 21JT000CCY, 21JT000CEE, 21JT000CFR, 21JT000CGB, 21JT000CGE, 21JT000CGM, 21JT000CHV, 21JT000CIW, 21JT000CIX, 21JT000CMB, 21JT000CMD, 21JT000CMH, 21JT000CML, 21JT000CMS, 21JT000CMX, 21JT000CMZ, 21JT000CPB, 21JT000CPG, 21JT000CRI, 21JT000CSC, 21JT000CSP, 21JT000CUK, 21JT000DBM, 21JT000DCX, 21JT000DCY, 21JT000DEE, 21JT000DGM, 21JT000DHV, 21JT000DPB, 21JT000DRI, 21JT000DSC, 21JT000EBM, 21JT000ECK, 21JT000ECX, 21JT000ECY, 21JT000EEE, 21JT000EFR, 21JT000EGB, 21JT000EGE, 21JT000EGM, 21JT000EHV, 21JT000EIW, 21JT000EIX, 21JT000EMB, 21JT000EMD, 21JT000EMH, 21JT000EML, etc.
|
Order info
| Item number | SP477606 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488411199 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 (AMD) (21JT)
Login