Computer memory Lenovo ThinkPad P53s (20N6)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad P53s (20N6) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P53 series |
| Device name | ThinkPad P53s (20N6) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993, 4X70S69154 |
| Memory ex works | 16GB non removable |
| Maximum memory | 48GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 20N6000ACX, 20N6000AEE, 20N6000AEU, 20N6000AFR, 20N6000AGB, 20N6000AGE, 20N6000AGM, 20N6000AHV, 20N6000AIW, 20N6000AIX, 20N6000AMC, 20N6000AMD, 20N6000AMH, 20N6000AML, 20N6000AMN, 20N6000AMS, 20N6000AMX, 20N6000AMZ, 20N6000APB, 20N6000APG, 20N6000ARI, 20N6000ASP, 20N6000ATX, 20N6000AUK, 20N6000AXS, 20N6000BCX, 20N6000BEE, 20N6000BEU, 20N6000BFR, 20N6000BGB, 20N6000BGE, 20N6000BGM, 20N6000BHV, 20N6000BIW, 20N6000BIX, 20N6000BMC, 20N6000BMD, 20N6000BMH, 20N6000BML, 20N6000BMN, 20N6000BMS, 20N6000BMX, 20N6000BMZ, 20N6000BPB, 20N6000BPG, 20N6000BRI, 20N6000BSP, 20N6000BTX, 20N6000BUK, 20N6000BXS, etc.
|
Order info
| Item number | SP326609 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369896949 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P53s (20N6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P53s (20N6)
Login