Memory for laptop Lenovo ThinkPad T580 (20L9)
Expand the memory of your Lenovo ThinkPad T580 (20L9) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T580 series |
| Device name | ThinkPad T580 (20L9) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20L90000.., 20L90001.., 20L90002.., 20L90003.., 20L90004.., 20L90005.., 20L9000U.., 20L90012.., 20L90018US, 20L90019US, 20L9001AUS, 20L9001BUS, 20L9001DUS, 20L9001FUS, 20L9001GUS, 20L9001JUS, 20L9001KUS, 20L9001LUS, 20L9001MUS, 20L9001NUS, 20L9001PUS, 20L9001QUS, 20L9001RUS, 20L9001SUS, 20L9001UUS, 20L9001VUS, 20L9001W.., 20L9001X.., 20L9001Y.., 20L90020.., 20L90021.., 20L90022.., 20L90023.., 20L90024.., 20L90025.., 20L90026.., 20L9002G.., 20L9003EUS, 20L9003FUS, 20L9003GUS, 20L9003HUS, 20L9003JUS, 20L9003KUS, 20L9003LUS, 20L9003M.., 20L9003N.., 20L9003P.., 20L9003S.., 20L9003U.., 20L9003W.., 20L9003Y.., 20L90040.., 20L90041US, 20L90042US, 20L90043.., 20L90044.., 20L90045.., 20L90046US, 20L90047US, 20L90048US, 20L9004D.., 20L9004E.., 20L9004F.., etc. |
Order info
| Item number | SP317072 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369772120 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T580 (20L9) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T580 (20L9)
Login