Computer memory Lenovo V55t Gen2-13ACN (11RM)
Expand the memory of your Lenovo V55t Gen2-13ACN (11RM) by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo V55t Gen2-13ACN (11RM). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in V55t Gen2-13ACN (11RM).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop V... |
| Device series | desktop V... V55 series |
| Device name | V55t Gen2-13ACN (11RM) |
| Memory ex works | 16GB (1x16GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11RM0001FN, etc.
|
Order info
| Item number | SP474453 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488379581 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V55t Gen2-13ACN (11RM) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V55t Gen2-13ACN (11RM)
Login