Computer memory Medion Erazer Beast X10 (MD63695)
The memory increases the RAM memory of Medion Erazer Beast X10 (MD63695) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Medion Erazer Beast X10 (MD63695). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Erazer Beast X10 (MD63695).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Medion Erazer laptop |
| Device series | Erazer laptop Beast series |
| Device name | Erazer Beast X10 (MD63695) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | (MD61951) |
Order info
| Item number | SP369900 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578330071 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer Beast X10 (MD63695) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer Beast X10 (MD63695)
Login