Memory for desktop Medion Erazer Engineer X25 (MD35306)
The memory increases the RAM memory of Medion Erazer Engineer X25 (MD35306) by 32GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Medion Erazer Engineer |
| Device series | Erazer Engineer X25 series |
| Device name | Erazer Engineer X25 (MD35306) |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP449909 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488132261 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer Engineer X25 (MD35306) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer Engineer X25 (MD35306)
Login