Memory for laptop Nexoc M521
32GB memory for Nexoc M521. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Nexoc |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Nexoc laptop M... |
| Device series | laptop M... M500 series |
| Device name | M521 |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP294260 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369047273 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Nexoc M521 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Nexoc M521
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Nexoc datasheet concerning the maximum RAM amount for the M521 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login