Computer memory QNAP TS-855eU-RP-8G
The memory increases the RAM memory of QNAP TS-855eU-RP-8G by 32GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
- For dual-DIMM configurations, you must use a pair of identical DDR4 modules.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x55 series |
| Device name | TS-855eU-RP-8G |
| Manufacturer Reference No. | RAM-32GDR4K0-SO-3200 |
| Memory ex works | 8GB 1x8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP471080 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488345869 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-855eU-RP-8G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-855eU-RP-8G
Login