Computer memory Sophos XG 135 rev. 3
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos XG 135 rev. 3 by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Sophos XG 135 rev. 3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in XG 135 rev. 3.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 135 series |
| Device name | XG 135 rev. 3 |
| Memory ex works | 6GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP467785 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488313202 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 135 rev. 3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 135 rev. 3
Login