Server-Mainboard memory SupermicroC7H170-M
The Server-Mainboard-RAM memory expands the memory capacity of Supermicro C7H170-M by 32GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200U 2Rx8. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Supermicro C7H170-M. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in C7H170-M.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard C... |
| Device series | mainboard C... C7H series |
| Device name | C7H170-M |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP308146 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369686281 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro C7H170-M |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login