Memory for storage/NAS AOOSTAR NAS WTR MAX (Ryzen)
Expand the memory of your AOOSTAR NAS WTR MAX (Ryzen) by 32GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to AOOSTAR NAS WTR MAX (Ryzen).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non-ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM modulee installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non-ECC memory modules können nicht zusammen with ECC Memoryn verwendet werden.
- Falls eine memory extension with den bereits vorhandenen RAM moduleen vorgenommen werden soll, muss geprüft werden, welche Speichertechnologie (non-ECC / ECC) vorhanden ist.
- Das Gerät kann nicht with 2x48GB (96GB) SO-DIMM erweitert werden.
Die Erweiterung with 48GB RAM moduleen ist nur with SO-DIMM ECC Memoryn möglich!
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM ECC |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | AOOSTAR |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | AOOSTAR NAS |
| Device series | NAS WTR series |
| Device name | NAS WTR MAX (Ryzen) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP595595 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169692583 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with AOOSTAR NAS WTR MAX (Ryzen) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about AOOSTAR NAS WTR MAX (Ryzen)
Login