Memory for server ASRock Rack 1U4L2E-B650 RPSU
The memory increases the RAM of your ASRock Rack 1U4L2E-B650 RPSU server by 32GB. The offered DDR5 RAM memory has a speed of 5600MHz PC5-44800U. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack 1U4L2E series |
| Device name | Rack 1U4L2E-B650 RPSU |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP567252 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169375141 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock Rack 1U4L2E-B650 RPSU |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock Rack 1U4L2E-B650 RPSU
Login