Memory for motherboard-memory ASRock X870E Taichi OCF
The RAM memory expands the memory capacity of ASRock X870E Taichi OCF by 32GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for ASRock X870E Taichi OCF. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in X870E Taichi OCF.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock Taichi OCF |
| Device series | Taichi OCF X870E series |
| Device name | X870E Taichi OCF |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP608568 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169820726 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock X870E Taichi OCF |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock X870E Taichi OCF
Login