server memory DellPowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (6400MHz)
32GB RAM Upgrade for server Dell PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (6400MHz). The offered DDR5 RAM memory has a speed of 6400MHz PC5-51200R 2Rx8. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This memory suits perfectly to your Dell PowerEdge server.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 6400MHz |
| JEDEC standard | PC5-51200R |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge R470 series |
| Device name | PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (6400MHz) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 2TB / 1TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 16 |
| Note | Intel CPU:
Xeon 6740E
Xeon 6746E
Xeon 6756E
Xeon 6766E
Xeon 6780E |
Order info
| Item number | SP571313 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169670024 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (6400MHz) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (6400MHz)
Login