Computer memory Dell Precision 3280 CFF
The memory increases the RAM memory of Dell Precision 3280 CFF by 32GB. The memory has 262 Pin SO DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This memory is 100% compatible to Dell Precision 3280 CFF.Information on memory configuration:
Maximum speed: 5600 MT/s. The maximum memory speed varies depending on the following configuration on each channel. If the configuration with 2 DIMMs is not symmetrical, the maximum speed may decrease.
Supported memory configurations
| 8GB | 1 x 8GB, DDR5, 5600 MT/s |
| 16GB | 2 x 8GB, DDR5, 5600 MT/s - Dual-Channel |
| 16GB | 1 x 16GB, DDR5, 5600 MT/s |
| 32GB | 2 x 16GB, DDR5, 5600 MT/s - Dual-Channel |
| 48GB | 2 x 24GB, DDR5, 5600 MT/s - Dual-Channel |
| 64GB | 2 x 32GB, DDR5, 5600 MT/s - Dual-Channel |
| 96GB | 2 x 48GB, DDR5, 5600 MT/s - Dual-Channel |
| 16GB ECC | 1 x 16GB, ECC, DDR5, 5600 MT/s |
| 32GB ECC | 2 x 16GB, ECC, DDR5, 5600 MT/s- Dual-Channel |
| 32GB ECC | 1 x 32GB, ECC, DDR5, 5600 MT/s |
| 64GB ECC | 2 x 32GB, ECC DDR5, 5600 MT/s - Dual-Channel |
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM ECC |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Dell Precision workstation |
| Device series | Precision workstation 3200 series |
| Device name | Precision 3280 CFF |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP536081 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169458424 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Precision 3280 CFF |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Precision 3280 CFF
Login