Memory for motherboard-memory Gigabyte B860I AORUS Pro ICE
32GB memory for Gigabyte B860I AORUS Pro ICE. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Gigabyte B860I AORUS Pro ICE. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in B860I AORUS Pro ICE.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS Pro ICE |
| Device series | AORUS Pro ICE B860I series |
| Device name | B860I AORUS Pro ICE |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP570964 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169416486 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte B860I AORUS Pro ICE |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte B860I AORUS Pro ICE
Login