Computer memory HP Pro 290 G9 PCI (Tower) / (i5-14600)
The RAM memory expands the memory capacity of HP Pro 290 G9 PCI (Tower) / (i5-14600) by 32GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Important notice regarding RAM selection - HP Pro 290 G9 (Tower)
The HP Pro 290 G9 is shipped with DDR4 or DDR5 memory depending on the installed processor and motherboard. The modules offered on this page are DDR5 RAM only at 5600MHz.
Please make sure to check which CPU is installed in your system before purchasing. Only this allows you to clearly determine whether your system requires DDR4 or DDR5.
You can find the CPU, for example, in the BIOS, in the Windows Device Manager, or under 'System Information'.
| RAM Technology | 12th Gen / Pentium / Celeron | 13th Gen | 14th Gen | 14th Gen PCI |
| DDR4-3200 | Celeron G6900 Pentium Gold G7400 i3-12100 i5-12400 i5-12500 i7-12700 |
i3-13100 i5-13400 i5-13500 i7-13700 |
i3-14100 i7-14700 |
|
| DDR5 4800MHz | i5-14400 i5-14500 |
|||
| DDR5 5600MHz | i5-14600 |
Important: Systems with DDR4 memory or with an i5-14400 or i5-14500 processor are not compatible with the DDR5 5600MHz modules offered on this page. If you are unsure, please contact our memory support team before purchasing.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Pro |
| Device series | Pro 290 series |
| Device name | Pro 290 G9 PCI (Tower) / (i5-14600) |
| Memory ex works | 4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP604394 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169781140 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pro 290 G9 PCI (Tower) / (i5-14600) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pro 290 G9 PCI (Tower) / (i5-14600)
Login