Computer memory HP Z2 G1i SFF
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of HP Z2 G1i SFF by 32GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your HP workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z2 series |
| Device name | Z2 G1i SFF |
| Manufacturer Reference No. | P16839-001 |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP582802 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169547586 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z2 G1i SFF |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z2 G1i SFF
Login