Memory for motherboard-memory Kontron K3851-R ATX
32GB memory for Kontron K3851-R ATX. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Kontron K3851-R ATX. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in K3851-R ATX.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- Um die 24GB & 48GB memory modules nutzen zu können, benötigen Sie zwingend die korrekte Intel-Revision.
- Unsere memoryexperten unterstützten Sie gerne bei der Auswahl des korrekten computer memory modules. Bitte nehmen vor der order eines 24GB or 48GB computer memory modules with uns Contact Information auf.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kontron |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Kontron ATX |
| Device series | ATX K3850 series |
| Device name | K3851-R ATX |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP509990 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488740589 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kontron K3851-R ATX |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kontron K3851-R ATX
Login