Memory for server Intel SR1600UR
48GB (3x16GB) RAM Upgrade for server Intel SR1600UR. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Intel SR1600UR. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SR1600UR.Computer memory - info
| Memory size | 48GB (3x16GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Intel server SR... |
| Device series | server SR... SR1600 series |
| Device name | SR1600UR |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
| Note | You can use ECC UDIMM or RDIMM, but not mixed in the server. ... GB maximum with UDIMM (.. x 8GB) ... GB maximum with RDIMM (.. x 32GB). Optimal performance: Distribute memory evenly across memory slots and CPUs. We are happy to advise you! |
Order info
| Item number | SP147866 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069087819 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel SR1600UR |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel SR1600UR
Login