Memory for motherboard-memory Asus PRIME B840M-K
Expand the memory of your Asus PRIME B840M-K by 48GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Asus PRIME B840M-K. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PRIME B840M-K.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 48GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus PRIME |
| Device series | PRIME B840M series |
| Device name | PRIME B840M-K |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP606597 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169802029 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus PRIME B840M-K |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus PRIME B840M-K
Login