Computer memory Zotac ZBOX H39R5000W
The memory increases the RAM memory of Zotac ZBOX H39R5000W by 48GB. The memory has 262 Pin SO DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Zotac ZBOX H39R5000W. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ZBOX H39R5000W.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 48GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Zotac |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Zotac ZBOX |
| Device series | ZBOX H3 series |
| Device name | ZBOX H39R5000W |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP552316 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169210701 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Zotac ZBOX H39R5000W |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Zotac ZBOX H39R5000W
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Zotac datasheet concerning the maximum RAM amount for the ZBOX H39R5000W is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login