Memory for motherboard-memory Gigabyte GA-EG41MF-US2H (rev. 1.3)
The memory increases the RAM memory of Gigabyte GA-EG41MF-US2H (rev. 1.3) by 4GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memorybestückung
Das motherboard-memory hat zwar 4 Speichersteckplätze, jedoch können nur 2 Speichersteckplätze for 2GB or 4GB Computer memory verwendet bzw. adressiert werden.
Die Aufrüstung auf 8GB ist deshalb nur with 2 Piece 4GB Speichern (Item no. SP123404) möglich.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte mainboard GA-E... |
| Device series | mainboard GA-E... GA-EG4 series |
| Device name | GA-EG41MF-US2H (rev. 1.3) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP123404 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069106053 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte GA-EG41MF-US2H (rev. 1.3) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte GA-EG41MF-US2H (rev. 1.3)
Login