Memory for laptop HP Pavilion dv7-3020ed
The memory increases the RAM memory of HP Pavilion dv7-3020ed by 4GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop dv7-3020 series |
| Device name | Pavilion dv7-3020ed |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP197251 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069657470 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion dv7-3020ed |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion dv7-3020ed
Login