Memory for laptop HP Pavilion dv7-3030ed
4GB memory for HP Pavilion dv7-3030ed. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop dv7-3030 series |
| Device name | Pavilion dv7-3030ed |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP185817 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069545401 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion dv7-3030ed |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion dv7-3030ed
Login